ISSN 1895-4316
piątek, 29.03.2024
Strona główna |  Rada Redakcyjna |  Redakcja |  Prenumerata |  Info dla autorów |  Konferencje |  Wydawnictwa |  PTH |  Galeria Hygei

PHiE 2019, 100(2)

kryteria wyszukiwania:





Probl Hig Epidemiol 2017, 98(1): 47-52pl

Czy dzieci z alergią na białka mleka krowiego stanowią grupę ryzyka niedoboru witaminy D?


Grażyna Rowicka, Witold Klemarczyk, Hanna Dyląg, Agnieszka Riahi

Instytut Matki i Dziecka w Warszawie

Streszczenie
Wprowadzenie. Poza wpływem witaminy D na procesy wzrostu i mineralizacji kośćca zwraca się uwagę na związek jej niedoboru z etiopatogenezą niektórych chorób alergicznych, a także na możliwy wpływ na ich przebieg.
Cel. Ustalenie, czy dzieci z alergią na białka mleka krowiego leczone dietą bezmleczną stanowią grupę ryzyka niedoborów witaminy D.
Materiały i metody. Badaniem ankietowym, prowadzonym od kwietnia do września 2014 roku, objęto 115 dzieci z ABMK w wieku od 2 do 10 roku życia, leczonych dietą bezmleczną. Kwestionariusz autorskiej ankiety skierowanej do rodziców zawierał pytania dotyczące źródeł witaminy D. Na podstawie uzyskanych danych wyodrębniono dzieci mogące stanowić grupę ryzyka niedoboru witaminy D, u których oznaczono pilotażowo stężenie 25OH witaminy D w surowicy krwi.
Wyniki. W okresie ekspozycji na słońce u wszystkich badanych dzieci stosowano kremy z filtrami przeciwsłonecznymi. Wśród badanych dzieci 60,9% spożywało ryby zgodnie z zaleceniami, jednak wielkość porcji była mniejsza niż rekomendowana. Preparaty mlekozastępcze otrzymywało 22,6% dzieci. Suplementację witaminy D stosowano u 52,2% dzieci, w tym u większości (76,7%) w dawkach niższych niż zalecane. U 21,7% dzieci w okresie ekspozycji na słońce stosowano kremy z filtrami SPF powyżej 10, a zarazem dzieci te spożywały ryby rzadziej i w mniejszych porcjach, niż jest to zalecane oraz nie otrzymywały preparatów mlekozastępczych i suplementacji witaminy D. Stężenie 25 OH witaminy D w surowicy krwi tych dzieci wynosiło przeciętnie 20,1 ng/ml (zakres 1-3 kwartyl 15,1-22,9).
Wnioski. Dzieci z alergią na białka mleka krowiego leczone dietą bezmleczną stanowią grupę ryzyka niedoboru witaminy D. Na niedobór tej witaminy szczególnie narażone są dzieci, u których w okresie ekspozycji na słońce stosowane są kremy z filtrami przeciwsłonecznymi o wysokim SPF, które nie spożywają adekwatnej do zaleceń ilości produktów będących źródłem witaminy D oraz nie otrzymują odpowiedniej suplementacji. W tej grupie dzieci wskazane wydaje się oznaczanie stężenia 25 (OH) witaminy D w surowicy krwi, co ułatwi wdrożenie odpowiednich działań profilaktycznych lub terapeutycznych.

Słowa kluczowe:  alergia na białka mleka krowiego, witamina D, dzieci