ISSN 1895-4316
piątek, 29.03.2024
Strona główna |  Rada Redakcyjna |  Redakcja |  Prenumerata |  Info dla autorów |  Konferencje |  Wydawnictwa |  PTH |  Galeria Hygei

PHiE 2019, 100(2)

kryteria wyszukiwania:





Probl Hig Epidemiol 2017, 98(2): 125-132pl

Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia L.) jako źródło składników o potencjalnym działaniu antyoksydacyjnym - porównanie właściwości przeciwutleniających ekstraktów z liści, kwiatów i owoców


Anna Muzykiewicz, Joanna Zielonka-Brzezicka, Adam Klimowicz, Katarzyna Florkowska

Katedra i Zakład Chemii Kosmetycznej i Farmaceutycznej, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

Streszczenie
Wprowadzenie. Nadmierna produkcja wolnych rodników tlenowych w organizmie prowadzi do powstawania tzw. stresu oksydacyjnego. Zjawisko to jest przyczyną wielu coraz częściej występujących schorzeń, do których zaliczamy m.in. choroby układu krążenia, zaburzenia neurodegeneracyjne, nowotwory czy szereg tzw. chorób cywilizacyjnych, w tym miażdżycę i cukrzycę. Jednym ze sposobów obrony przed tym niekorzystnym zjawiskiem jest stosowanie antyoksydantów. Cenionym źródłem związków o potencjale przeciwrodnikowym są rośliny.
Cel. Porównanie właściwości antyoksydacyjnych ekstraktów z kwiatów, liści i owoców jarzębu pospolitego (Sorbus aucuparia L.).
Materiały i metody. Wyciągi metanolowe oraz w 96 i 70%(v/v) etanolu otrzymano w procesie ekstrakcji wspomaganej ultradźwiękami trwającej 15, 30 i 60 min. Uzyskane ekstrakty oceniano pod kątem aktywności przeciwutleniającej korzystając z metod DPPH, FRAP i Folina-Ciocalteu´a opartych na pomiarach spektrofotometrycznych.
Wyniki. Najwyższym potencjałem antyoksydacyjnym odznaczały się ekstrakty z liści i kwiatów, natomiast najniższe właściwości przeciwrodnikowe, ocenione wszystkimi metodami, wykazywały wyciągi z owoców. Ekstrakty z liści o najwyższej aktywności uzyskiwano w wyniku ekstrakcji trwającej zaledwie 15 min, natomiast z kwiatów i owoców podczas godzinnego oddziaływania ultradźwięków na surowiec. W przypadku metod DPPH i FRAP najlepsze wyniki stwierdzono dla wyciągów metanolowych, natomiast ekstrakty etanolowe charakteryzowały się najwyższym stężeniem polifenoli, ocenionym metodą Folina-Ciocalteu´a.
Wnioski. Otrzymane wyniki wskazują, że liście i kwiaty jarzębu mogą być cennym źródłem antyoksydantów, które mogą zostać wykorzystane w różnych dziedzinach przemysłu.

Słowa kluczowe:  wolne rodniki, stres oksydacyjny, ocena aktywności antyoksydacyjnej, Sorbus aucuparia L.