ISSN 1895-4316
piątek, 29.03.2024
Strona główna |  Rada Redakcyjna |  Redakcja |  Prenumerata |  Info dla autorów |  Konferencje |  Wydawnictwa |  PTH |  Galeria Hygei

PHiE 2019, 100(2)

kryteria wyszukiwania:





Probl Hig Epidemiol 2018, 99(1): 43-46pl

Stan odżywienia i uwapnienia kości żołnierzy 16 Batalionu Powietrzno-Desantowego


Jerzy Bertrandt, Anna Kłos, Roman Łakomy, Ewelina Maculewicz

Zakład Higieny i Fizjologii, Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii

Streszczenie
Wprowadzenie. Zaburzenia stanu odżywienia są bardzo ważnym problemem zdrowotnym, ponieważ zarówno nadmierna masa ciała, jak i niedowaga, prowadzą do rozwoju wielu groźnych chorób. Ocena stanu odżywienia wskazuje czy potrzeby fizjologiczne organizmu w odniesieniu do jego zapotrzebowania na składniki żywieniowe są spełnione.
Cel. Ocena wskaźnika BMI będącego wyrazem występowania nadwagi i otyłości oraz uwapnienia kości żołnierzy Batalionu Powietrzno-Desantowego w Krakowie.
Materiały i metody. Badania stanu odżywienia obejmowały ocenę masy, wysokości ciała i BMI, które stanowiło kryterium kwalifikacji do grup z normalną masa ciała, nadwagą i otyłością. Badanie gęstości mineralnej kości przeprowadzono metodą densytometryczną DEXA na kości przedramienia, przy użyciu aparatu EXA 3000. Uwapnienie kości oceniano na podstawie wartości wskaźnika T-score.
Wyniki. Prawidłową masę ciała posiadało 62% badanych w grupie wiekowej do 30. r.ż. i 34% w grupie żołnierzy starszych. Nadwagę wykazywało 36% badanych młodszych i 66% badanych w starszej grupie wiekowej. Otyłość stwierdzono u jednej osoby w młodszej grupie wiekowej. Wyniki badań densytometrycznych wykazały, że prawidłową gęstość mineralną kości posiadało 75% badanych w grupie do 30 r.ż. i 90% w grupie wiekowej powyżej 30 lat. Uwapnienie kości, wskazujące na występowanie osteopenii wykazywało 20% badanych w młodszej grupie wiekowej i 9% żołnierzy w starszej grupie. Uwapnienie kości wskazujące na początek osteoporozy wykazano u 5% badanych młodszej grupie.
Wnioski. 1. Wraz z wiekiem wzrastał odsetek badanych żołnierzy, u których stwierdzano nadwagę, natomiast zmniejszał się odsetek żołnierzy utrzymujących masę ciała w normie. 2. Prawidłowe uwapnienie kości stwierdzono u większego odsetka badanych w grupie wiekowej powyżej 30 r.ż. 3. Odsetek żołnierzy, u których stwierdzono zmiany charakterystyczne dla osteopenii i osteoporozy był wyższy w młodszej grupie wiekowej.

Słowa kluczowe:  stan odżywienia, otyłość, uwapnienie kości, służba wojskowa